Divadlo Ludvíci

V roce 1992 založil David Haták, absolvent a učitel literárnědramatického oboru LŠU (ZUŠ) z Ostrova a dlouholetý člen amatérského divad. souboru D3 Karlovy Vary, v té době student PeF v Plzni, divadelní skupinu MO, skládající se ze studentů různých plzeňských vys. škol, až na výjimku divadelně naprosto nezkušených. V dubnu 1993 uvedlo divadlo premiéru autorské nonsensové recesní inscenace Ludvíci aneb Skvělá parta, hlášky, všechno. Hra měla nečekaný úspěch u publika, v příští sezóně pak divadlo vystupovalo již pod názvem Ludvíci a s tímto představením účinkovali v r. 1994 na Šrámkově Písku a Jiráskově Hronově. V témže roce mělo premiéru podobně laděné autorské představení Hedvika Pašákova aneb Veselohra se zpěvy a hepyjendem.

V r. 1995 se dva Ludvíci (D. Haták a P. Litvan) podíleli na historické velkohře DS Žumbera k 700. výročí založení Plzně Saracénský čert, kde alternovali hlavní postavu Radouše.

Od roku 1995 se činnost divadla ubírá dvěma směry. Jednak začíná uvádět recesní, parodický "původní český divadelní seriál ze života mladých lidí" Čtyřka z Lochotína. První uvedení mělo 6 dílů, později se připisovaly další a první se vynechávaly, až do roku 1999, kdy se naposledy hrály díly 8. až 14. Autorství a režie tohoto "projektu" byly společné. Čtyřka se uváděla ve spolupráci se skupinou Semtex a představení byla vždy vyprodána. Jeden upravený díl s Ludvíky natočil plzeňský režisér a dokumentarista Miroslav Čapek jako krátký film.

Druhý směr započal spoluprací s herce plzeňského divadla Alfa Janem Stříbrným, který Ludvíkům režíroval svou adaptaci románu Richarda Brautigana Potrat aneb Historická romance forever. Mimořádně zdařilá inscenace o zasněném knihovníkovi a dívce, která nenávidí své krásné tělo, měla premiéru v r. 1996 a byla uvedena i na Šrámkově Písku. Rok po nešťastném odchodu "Stříbrňáka" připravili Ludvíci oficiální derniéru představení ve vyprodaném divadle Čas.

V roce 1998 byla uvedena premiéra inscenace "Devět ranců, v každém po jedné nezbedné pověsti podle Václava Čtvrtka" - malebné, hravé, poeticky humorné představení plné režijních, výtvarných, hereckých i loutkářských nápadů, zapomenutých lidových písniček i technických triků, doporučeno na Šrámkův Písek, kam se bohužel nakonec nedostalo.

Na jaře 2000 mělo premiéru představení Marie aneb Tys ho otrávila, drama bří Mrštíků přenesené na Plzeňsko a viděné s ludvíkovskou nadsázkou. Hra měla úspěch na oblastní přehlídce tradičního divadla v Horažďovicích a vyvolala zajímavé diskuse a příznivé ohlasy na festivalu FEMAD v Libici nad Cidlinou.

Zatím poslední inscenace měla premiéru v lednu roku 2003. Na námět filmaře Miroslava Čapka a člena souboru Romana Milera vznikla hra Molotovův koktejl - muzikál-buzikál o ruské komunitě v New Yorku, která nacvičuje muzikál, ale všechno končí... Vlastně se přijďte podívat. Ve hře vystupují postavy jménem Lenin, Stalin, Trockij, Krupská nebo Molotov a zpívají se písně vskutku pěkné, diváci se upřímně baví.

Ludvíci nikdy nepodceňují význam výtvarné a hudební složky svých inscenací. Za výtvarné zpracování pravidelně získávají ceny na přehlídkách a muzikanty, se kterými spolupracují, by jim mohlo kdekteré amatérské divadlo závidět.

Mimo domovskou scénu (divadlo Dialog) hráli často Ludvíci například na Divadle na ulici, na Majálesech i dalších akcích, občas hraje na zájezdech.

Divadlo se proměňuje, ale zůstává poetika, humor a nadhled. Tak jako členové - bývalí studenti, dnes moderátoři rádií, reportéři, učitelé, meteorolog, fyzioterapeutka, malíř, TV kameraman, inženýři a magistři, rodiče mnoha dětí - se proměňuje i publikum: už zdaleka ne jen studenti, ale lidé všech generací, kterým je blízký osobitý humor Ludvíků a jejich vidění světa.